Filoloski fakultet Univerziteta u Beogradu: PROMENA GLAGOLA TREBATI - Filoloski fakultet Univerziteta u Beogradu

Jump to content

• (5 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

PROMENA GLAGOLA TREBATI trebati ili ne trebati, pitanje je sad:)

#1 User is offline   Anablin 

• Apsolvent
  • Group: Moderator

Posted 09 March 2006 - 19:15

Mislim da je ovo veliki problem srpskog jezika. Svi menjaju taj glagol iako su samo dva oblika pravilna - TREBA i TREBALO BI.
Sta vi mislite, trebaMO li dozvoliti promenu ovog glagola? I kako hrvatska varijanta utice na to?
0

#2 User is offline   Wicked Witch of the West 

• Student

Posted 09 March 2006 - 19:19

Mislim da glagol u promenljivom obliku ima drugačije značenje, ali kao takav se koristi više u hrvatskom (ako se ne varam). U smislu "trebam novu odeću".
Meni ta trebam/š i slično varijanta užasno nervira. Prosto odiše nepismenošću...
0

#3 User is offline   bigbluething 

• Apsolvent

Posted 09 March 2006 - 19:28

ko sto rekoh, i ja mislim da je fora u hrvatskom to da je glagol prelazan, tj. ide uz -partitivni?- genitiv. nisam sigurna da li je u zapadnoj varijanti dozvoljena licna upotreba glagola trebati. sto se tice promene propisa, ne znam, meni to nekako bezveze. a sto se tice nase vs. zapadne upotrebe konstrukcije da+prezent odnosno infinitiva iza glagola, cini mi se da su obe jednako prirodne u srpskom, a verujem i da su dozvoljene. toliko od mene :D
0

#4 User is offline   KartaginA 

• Student
  • Group: Student

Posted 09 March 2006 - 21:15

Wicked Witch of the West, on 9 Mar 2006, 19:19, said:

Prosto odiše nepismenošću...
View Post

a tek sto mi je neverovatno u kojoj se kolicini nepravilna upotreba ovog glagola moze cuti po hodnicima filoloskog fakulteta, pa cak i sa one strane katedAra :D
0

#5 User is offline   :={MaYa}=: 

• Student
  • Group: oLD sKOOL
  • Interests:muzika,umetnost,knjizevnost,jezici,ljudi,priroda,kulinarstvo,horoskop itd....

Posted 09 March 2006 - 22:39

pa 'trebati' je meni oduvek zvuchalo kao da nekom neshto treba, a mene je neko uchio da je najbolje uvek koristiti "trebalo bi da"...so I do...jel greshim?
0

#6 User is offline   DDica 

• Najdidastija Dida

Posted 09 March 2006 - 23:07

Po Stevanoviću glagol trebati "samo u jednom svom značenju, tj. kad znači biti potreban ima oblike za sva tri lica i jednine i množine, kao u primerima: Mi vam ništa ne trebamo (nismo potrebni), - Svuda je trebala njegova pamet. - Novoj su prosveti trebali gradovi. - Ti im više ne trebaš. Međutim, kad je trebati glagol nepotpunog značenja, onda se on upotrebljava bezlično, samo u obliku 3. lica jednine, ma u kome licu i broju bio glagol koji ga dopunjava: Treba da se založite na poslu. - Ti treba da dođeš. - Treba da podignete bedem da biste obezbedili svoj grad od poplave."

:D
0

#7 User is offline   bigbluething 

• Apsolvent

Posted 10 March 2006 - 00:31

fala, ddice, profi, profi, nema sta! :D
0

#8 User is offline   pearlhair 

• Brucoš

Posted 10 March 2006 - 09:10

Glavni problem s ovim glagolim nije gramatičke, već sociolingvističke prirode. Kad god neko hoće da da pokaže koliko je pismen (ovo posebno važi za ne-filološki svet), hvata se za tuđe greške tipa: "Kad trebaš da kreneš?", "Ja bi morala..." ili možda "Pa ona je dosta višlja od tebe". Prvi slučaj je posebno zanimljiv, jer greške ovog tipa pravi preko 90% ljudi, makar s vremena na vreme, a većina stalno. Kad neki oblik postane toliko frekventan, nema smisla smatrati ga "netačnim". Možda bi ekipa sa nekih jednocifrenih studijskih grupa želela da norma oblikuje živi jezik, a ne obrnuto, ali to je skroz bezveze. Mislim da bi statistika OVDE morala biti bitnija od onoga što kažu sveti ovaj ili ovaj u knjigama od pre 100 god.
0

#9 User is offline   Legolas 

• Student

Posted 10 March 2006 - 13:23

DDica, on 9 Mar 2006, 23:07, said:

Po Stevanoviću glagol trebati "samo u jednom svom značenju, tj. kad znači biti potreban ima oblike za sva tri lica i jednine i množine, kao u primerima: Mi vam ništa ne trebamo (nismo potrebni), - Svuda je trebala njegova pamet. - Novoj su prosveti trebali gradovi. - Ti im više ne trebaš. Međutim, kad je trebati glagol nepotpunog značenja, onda se on upotrebljava bezlično, samo u obliku 3. lica jednine, ma u kome licu i broju bio glagol koji ga dopunjava: Treba da se založite na poslu. - Ti treba da dođeš. - Treba da podignete bedem da biste obezbedili svoj grad od poplave."

:o
View Post

DDico, odlicno si ovo objasnila zaista. U Srpskom jezickom prirucniku, grupe autora, Ivan Klajn isto predlaze, kao i u svojim Jezickim nedoumicama, koje su deo ove knjige.
Postoje, rekao bih, dve greska u vezi sa upotrebom glagola trebati:
1. jedni misle da je pravilno upotrebljavati samo oblike treba, trebalo je, trebace, trebalo bi (sto mi je vrlo smesno kada ispravljaju ljude misleci da mnogo znaju) i
2. upotrebljavaju i licne oblike gde ne bi trebalo(znatno cesce naravno).

U slozenicama trebati, kao i drugi modalni glagoli moze imati i oblik sa infinitivom i da+prezent (sto je balkanizam). Nazalost, ljudi cesto misle da je oblik sa infinitivom kroatizam, sto nikako nije tacno. To je jedan od nacina siromasenja jezika od ljudi koji su u poziciji da ga oblikuju, sto je cest slucaj u novinama - iz licnog iskustva govorim. Moj urednik, diplomirani istoricar, nije dozvoljavao upotrebu sa infinitivnom upravo sa ovim obrazlozenjem, a da ne govorim u nakon, pak ...sto je smatrao iskljucivo "hrvatstinama".

@Pearlhair, odlicno si prosirila temu, makar i pomalo besno :) , i na pitanje odnosa jezicke norme prema zivom jeziku. S razlogom se treba pitati zasto ne bi trebalo normirati glagol trebati sa svim licnim oblicima. Mislim da statistika nije dovoljan argument.
0

#10 Guest_Guest_*

• Group: Guests

Posted 10 March 2006 - 13:30

Kad smo vec kod toga- UZASNO me nervira kada neko kaze da je nesto UZASNO lepo! Kako nesto moze biti u isto vreme i uzasno i lepo??
Ili kada je nesto SIMPTOMATICNO...
Ili kada kazu postao je ikonOM modernizma...
0

#11 User is offline   marta savic 

• Admin's Фыццаг :wub:
  • Interests:none

Posted 10 March 2006 - 13:32

Guest, on 10 Mar 2006, 13:30, said:

Kad smo vec kod toga- UZASNO  me nervira kada neko kaze da je nesto UZASNO lepo! Kako nesto moze biti u isto vreme i uzasno i lepo??
View Post

Pardon, nisam se ulogovala!
0

#12 User is offline   tanja 

• Brucoš
  • Group: Zaposleni

Posted 10 March 2006 - 13:36

Ja sam obično protiv striktnih preskriptivnih pravila, ali u slučaju glagola trebati i oblika potencijala (bih, bismo, biste), volim da čujem kad ih neko ispravno upotrebljava. Nekako mi to odvaja one koji su išli u školu od onih koji nisu.
0

#13 User is offline   frostie 

• Student

Posted 10 March 2006 - 14:55

Bas sam se spremala da postujem nesto o glagolu "trebati", kad ono - ceo topic :)

pearlhair, on 10 Mar 2006, 09:10, said:

"Pa ona je dosta višlja od tebe"
View Post

aha, tu gresku je napravio i dekan naseg fakulteta.

tanja, on 10 Mar 2006, 13:36, said:

Ja sam obično protiv striktnih preskriptivnih pravila, ali u slučaju glagola trebati i oblika potencijala (bih, bismo, biste), volim da čujem kad ih neko ispravno upotrebljava. Nekako mi to odvaja one koji su išli u školu od onih koji nisu.
View Post

Meni je i dalje cudno da postoje ljudi koji posle tolikog citanja ne mogu da registruju pravilne oblike reci i usvoje ih. Zar neko moze da cita i "ne vidi" formu u kojoj je to napisano? Ja sam ta pravila usvojila jos odavno, i to citajuci novine i casopise.

Evo zanimljivosti: kad sam se dopisivala sms-om s nekim deckom par puta sam napisala nesto u toj formi (ne bih mogla; e, bas bih volela). A mi je par dana poslao: "Da li bih ti htela da idemo u grad?"

This post has been edited by frostie: 10 March 2006 - 14:59

0

#14 User is offline   Wicked Witch of the West 

• Student

Posted 10 March 2006 - 15:02

pearlhair, on 10 Mar 2006, 09:10, said:

"Pa ona je dosta višlja od tebe"
View Post

Meni je ipak omiljena varijanta sa "visocija". :) :D :o

Evo zanimljivosti: kad sam se dopisivala sms-om s nekim deckom par puta sam napisala nesto u toj formi (ne bih mogla; e, bas bih volela). A mi je par dana poslao: "Da li bih ti htela da idemo u grad?"

:D Gospode!
0

#15 User is offline   DDica 

• Najdidastija Dida

Posted 10 March 2006 - 16:11

frostie, on 10 Mar 2006, 14:55, said:

View Post

:)
uh, ja ne biH mogla da nastavim komunikaciju posle ovoga :o

@perlhair
mislim da si delom u pravu, ali norma služi ne da bi gušila jezik i sprečavala njegov prirodni razvitak već da bi sprečila uopštavanje nepravilnih oblika stvorenih pogrešnim analogijama i njihovo odomaćivanje u svakodnevnom govoru. kao što reče tanja, na ovakvim primerima se lako raspoznaje pismenost govornika.

@legolas
što se tiče konstrukcije da+prezent ona je lako objašnjiva npr. iz ugla dijalektologije i nema reči o "hrvatizmima" i "srbizmima" (iako se izoglose ove pojave mogu u nekim delovima poklopiti sa državnim/nacionalnim granicama, one ih svakako ne prate u celini, pa čak idu i preko dela današnje srpske jezičke teritorije), odn. o manje ili više pravilnim oblicima. jednostavno, u nekim delovima srpskohrvatske jezičke teritorije infinitiv je iščezao iz upotrebe, a na njegovo mesto "uskočila" je konstrukcija da+prezent, kako u kombinaciji sa modalnim glagolima, tako i u obliku futura I.

svakako, greške se svakom dešavaju i ne treba biti apsolutno isključiv i netolerantan prema povremenim lapsusima.
0

#16 User is offline   Anablin 

• Apsolvent

Posted 10 March 2006 - 16:19

DDica, on 9 Mar 2006, 23:07, said:

:)
View Post

Znam za to ... I to je nesto sto mene koci ukoliko treba normirati promenu glagola TREBATI. Tada bi doslo do semanticke razlike.
Ali, kao sto rece pearlhair, puno ljudi stalno menjaju taj glagol ... A jezik ne cini sacica ljudi koji pravilno govore ...
U mojoj okolini svi TREBATI menjaju kao i ostale glagole ... Ja se trudim da se pravilno izrazavam i glagol TREBATI izgovaram prema normi. Ali, uhvatim sebe ponekad, u svom misaonom hodu, kako ga menjam po analogiji sa ostalim glagolima... Desi mi se da hocu da kazem: Trebao je da ode ... i onda sebi zapovedim: Ne, Ana, glagol TREBATI se ne menja! i promenim konstrukciju recenice kako bi bila ispravna. :o I tada se zapitam: ima li smisla ovo?
0

#17 User is offline   Anablin 

• Apsolvent

Posted 10 March 2006 - 16:25

Kad smo vec kod toga- UZASNO  me nervira kada neko kaze da je nesto UZASNO lepo! Kako nesto moze biti u isto vreme i uzasno i lepo??
View Post

Tu je doslo do pomeranju u znacenju (mislim na uzasno lepo). Reci koje su nekada bile iskljucivo negativne konotacije danas su dosta ublazene ili je cak doslo do neverovatno pozitivnih konotacija. Pogledaj: STRAVA! (danas znaci fantasticno, neverovatno i sl)
0

#18 User is offline   DDica 

• Najdidastija Dida

Posted 10 March 2006 - 16:31

meni pre liči da je to STRAVA proširilo svoje značenje, a da je analogijom, dakle bez opravdanog razloga, i UŽASNO počelo da se upotrebljava u tom značenju.

kada neko kaže strava zaista ne znaš (bez konteksta) da li misli na pozitivno ili negativno, ali kad ti neko kaže UŽAS onda se podrazumeva negativna konotacija, ne verujem da bi pomislila drugačije.
(bar mi tako moje jezičko osećanje govori, ne znači da sam u pravu) :)
0

#19 User is offline   milenap 

• Student
  • Location:Finland, Finland, Finland (the country where I quite want to be...)

Posted 10 March 2006 - 20:16

View Post

I meni se ponekad čini da se reči kao što su vrlo, veoma, neverovatno i slično više ne koriste, na sve strane čuješ samo užasno, strašno...

View Post

Ovaj, ja sam učila da je ovo pravilno... i uopšte mi ne zvuči loše, mada je malo verovatno da ću se baš tako izraziti. To beše dopunski predikativ? Di mi je gramatika sada kad mi treba?! :unsure:
0

#20 User is offline   :={MaYa}=: 

• Student
  • Group: oLD sKOOL
  • Interests:muzika,umetnost,knjizevnost,jezici,ljudi,priroda,kulinarstvo,horoskop itd....

Posted 10 March 2006 - 20:37

uzasno lepo, strasno dobro, strava uz poshtapalice tipa misLim sine ovo ono jbt kao dakle ....grrr... mislim ( :unsure: ) mene lichno to iritira...

a ljudi, na kraju krajeva, svakome od nas moze da se desi omashka, lapsus ili moze da se desi da neshto nismo dobro shvatili, nauchili i sl...

ne treba biti preterano rigorozan... (or whatever :) )
0

• (5 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users