Filoloski fakultet Univerziteta u Beogradu: Rod u nemackom jeziku - Filoloski fakultet Univerziteta u Beogradu

Jump to content

• (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Rod u nemackom jeziku

#1 User is offline   Hitori654 

• Brucoš
  • Group: Student

Posted 23 December 2009 - 06:55

Ciao свима!

Знам да ће ово звучати екстра глупо, али да ли постоји неки начин да се род именице у немачком лако и брзо научи? Којом методом ви учите? :lol:
0

#2 User is offline   wolfy 

• Brucoš

Posted 23 December 2009 - 15:26

Optimisto :z_drink_pivooooo:

Ja sam ove godine poceo da ucim nemacki, a treca sam na norveskom - zbog toga je moj metod "vidi kako je na norveskom, pa zapamti ako se ne poklapa". To je prosto tako je NEMA SEME da ubodes rod na osnovu nekih pokaznica. Jedino sto moze da ti olaksa stvari je eventualno par morfoloskih znakova, naime, sufiksi, ali podvlacim PAR :(

Imam neke papire koji ti mogu olaksati da provalis rod nekih reci. Recimo, internacionalizmi i imenice izgradjene odredjenim sufiksom imaju cesto isto rod (-tion, -keit itd.) Mogu ti skenirati i poslati ako osh :)
0

#3 User is offline   Brynhildr 

• Apsolvent
  • Group: Moderator

Posted 23 December 2009 - 17:21

Hah, tako sam i ja bila optimistična kad sam počela da učim nemački, a i norveški. :z_drink_pivooooo:
0

#4 User is offline   zebra 

• Brucoš

Posted 23 December 2009 - 19:30

Pa dobro nekih pravila ima.
Imenice na -heit i -keit su zenskog roda. Kao i na -innen :z_drink_pivooooo:
Na -chen je srednji rod... Cak i Mädchen, tj. devojcica.
Eto, to je meni palo na pamet... Ima jos sigurno.
Ali naravno, gomilu imenica ucis zajedno sa clanom. :) Srecno... :(
0

#5 User is offline   Brynhildr 

• Apsolvent

Posted 23 December 2009 - 20:24

Evo, izbunarila sam malo. :z_drink_pivooooo:

Imenice na -heit, -keit, -tät, -ung, -ik, -schaft su ženskog roda. Uglavnom i na -e, mada ima i izuzetaka (npr. das Ende).
Imenice na -chen, -lein su srednjeg.

Imenice na -er su najčešće muškog, sa par izuzetaka, tipa die Mutter, das Wasser...
0

#6 Guest_elvucko_*

• Group: Guests

Posted 23 December 2009 - 20:55

A u nekoj starijoj fazi jezika kad se gleda, ima li neke logicne raspodele kao kod nas?
0

#7 User is offline   wolfy 

• Brucoš

Posted 23 December 2009 - 21:35

Logicna podela kod nas? Ne bih rekao. Otkud ti to? Otkud neki stranac zna da je "noc" zenskog roda ili da je je "sudija" muskog? U krajnjem slucaju zasto u Bosni kazu "to auto"?

http://www.sarajevo-x.com/auto (pogledaj anketu dole desno)

Kad si pomenuo ovu "stariju fazu"... koliko se secam s nekih predavanja, ideja je da su u praindoevropskom postojala dva roda: animatum (za zive stvari) i inanimatum (za nezive). Onda je vremenom nastala ova danasnja zbrka, tako nekako... :z_drink_pivooooo:
0

#8 User is offline   Brynhildr 

• Apsolvent

Posted 23 December 2009 - 21:47

A najgore je kad je jedna imenica u svakom jeziku drugog roda (konkretno mislim na srpski, nemački i norveški). :z_drink_pivooooo: Totalna konfuzija.

npr. jabuka, ž. r.
der Apfel (muški, je l' te)
et eple - srednji.

Jedini način je učiti imenicu sa sve članom.
0

#9 User is offline   maca 

• Can you tell me..?

Posted 23 December 2009 - 22:30

Ljudi, učite engleski i nema glava da vas boli.
0

#10 Guest_elvucko_*

Posted 23 December 2009 - 22:35

Pa naša raspodela jeste srazmerno logična: nulti nastavak - muški i ženski rod, -o/-e srednji rod, -a ženski rod, i pritom je klasa imenica ženskog roda sa nultim nastavkom zatvorena. Auto je skraćenica pa je muškog roda, sudija je prirodnog muškog roda, sličnih izuzetaka u svakom slučaju nema puno. Zato pitam da li je tipa u starovisokonemačkom raspodela možda bila logična kao kod nas, ali je pod uticajem glasovnih promena nastala ova konfuzija.
0

#11 User is offline   Brynhildr 

• Apsolvent

Posted 23 December 2009 - 23:42

Svakako imamo dosta izuzetaka i stvari koje su nama skroz logične, a strancima nisu. Isto tako su i Nemcima njihove imenice logične. :) Jedino je malo čudno kad se prirodni i gramatički rod ne poklapaju.
0

#12 Guest_elvucko_*

Posted 24 December 2009 - 01:12

Brynhildr, ne znam odakle potice tvoje uverenje da imamo "dosta" izuzetaka, ja mislim da ih ima srazmerno malo a neko pravilo definitivno postoji. I zato pitam da li je neko slicno pravilo mozda postojalo u nekoj ranijoj fazi nemackog pa je prikriveno glasovnim promenama, posto sumnjam da je rod potpuno arbitrarno dodeljivan imenicama, ne pitam zato sto zivim u uverenju da je srpski logican a nemacki ne.

This post has been edited by elvucko: 24 December 2009 - 01:15

0

#13 User is offline   Brynhildr 

• Apsolvent

Posted 24 December 2009 - 05:27

Da je skroz pravilno, imali bismo 3 deklinacije:
-muški rod - imenice koje se završavaju suglasnikom
-ženski - završavaju se sa -a
-srednji - završavaju se sa -o i -e

Međutim, imamo i tu famoznu IV vrstu, tj. imenice ženskog roda koje se završavaju na suglasnik - na TO mislim, nama je apsolutno logično, ali nekome kome srpski nije maternji - NIJE.
I, da, naravno - to što su neke imenice srednjeg roda u I vrsti, a one koje proširuju osnovu u II. Nama se neće desiti da isto menjamo selo i dugme, ali koliko je to logično drugima?

To nisu izuzeci, već pravila, al' kontam da je jedini način da neki stranac nauči - da uči napamet te imenice, kao i što i mi učimo napamet rodove za većinu imenica u npr. nemačkom.
S tim da, eto, kod nas ima manje imenica za učenje, jer ne spada baš mnogo imenica u te 2 vrste.
Na to sam mislila. :)
0

#14 User is offline   Hitori654 

• Brucoš

Posted 24 December 2009 - 06:17

Danke für die Tips. :) Претпостављао сам да ће неко да каже ово о наставцима. Хм, ја учим заједно са чланом и то ми фино иде за сад (пошто сам тек почео да се бавим родом, p.s. трећа сам година гиназије, а досад никад нисам имао немачки у школи). Али се боооојим да не заборавим неки род пошто толико именица има! :) Нелогично ми је нпр. да је Milch женског рода. :)

Уосталом, шта мислите о књизи "Nemački u 100 lekcija" доктора A. Шмауса? Је л' је препоручљива?

This post has been edited by Hitori654: 24 December 2009 - 06:24

0

#15 User is offline   Hitori654 

• Brucoš

Posted 24 December 2009 - 06:20

View Postwolfy, on 23 Dec 2009, 15:26, said:

Optimisto :)

Ja sam ove godine poceo da ucim nemacki, a treca sam na norveskom - zbog toga je moj metod "vidi kako je na norveskom, pa zapamti ako se ne poklapa". To je prosto tako je NEMA SEME da ubodes rod na osnovu nekih pokaznica. Jedino sto moze da ti olaksa stvari je eventualno par morfoloskih znakova, naime, sufiksi, ali podvlacim PAR :(

Imam neke papire koji ti mogu olaksati da provalis rod nekih reci. Recimo, internacionalizmi i imenice izgradjene odredjenim sufiksom imaju cesto isto rod (-tion, -keit itd.) Mogu ti skenirati i poslati ako osh :)

Ако, друже, пошаљи ми ако можеш. :)
0

#16 User is offline   wolfy 

• Brucoš

Posted 24 December 2009 - 09:21

Saljem ti veceras

Za schmausa sam cuo da je sjajan, a i kad sam bacio pogled, knjiga je fenomenalno organizovana, sve bitne stvari se nalaze na margini, ne moras da lutas po knjigi da bi nasao nesto.
Uci s clanom, to je najbolji nacin za nekoga kome je to jedini germanski jezik. Da ces zaboraviti, hoces, ali kad progovoris nemacki, sto ce reci, kad odes u nemacku, zalepice ti se rodovi nekako za mozak, pa neces vise strahovati da li ces ih zaboraviti. Tako je barem bio slucaj sa mnom i norveskim.

Sto se tice diskusije od gore, vise se slazem s Brynhildr. Nas sistem jeste tu i tamo logicniji od nemackog, ali meni svakako nije bas logican.
Ne poznajem istoriju nemackog jezika... 'Ajde germanisti, javite se! :)
0

#17 Guest_elvucko_*

Posted 24 December 2009 - 12:31

View PostBrynhildr, on 24 Dec 2009, 06:27, said:

Da je skroz pravilno, imali bismo 3 deklinacije:
-muški rod - imenice koje se završavaju suglasnikom
-ženski - završavaju se sa -a
-srednji - završavaju se sa -o i -e

Međutim, imamo i tu famoznu IV vrstu, tj. imenice ženskog roda koje se završavaju na suglasnik - na TO mislim, nama je apsolutno logično, ali nekome kome srpski nije maternji - NIJE.
I, da, naravno - to što su neke imenice srednjeg roda u I vrsti, a one koje proširuju osnovu u II. Nama se neće desiti da isto menjamo selo i dugme, ali koliko je to logično drugima?

To nisu izuzeci, već pravila, al' kontam da je jedini način da neki stranac nauči - da uči napamet te imenice, kao i što i mi učimo napamet rodove za većinu imenica u npr. nemačkom.
S tim da, eto, kod nas ima manje imenica za učenje, jer ne spada baš mnogo imenica u te 2 vrste.
Na to sam mislila. :)

Kao prvo, zloupotrebljavamo ovde rec logicno: ne moze nesto meni da bude logicno a tebi ne, logika je univerzalna.

Dakle, ja pricam da u srpskom postoji (jednostavno) pravilo sa odredjenim brojem izuzetaka, a to su imenice druge i cetvrte vrste i mali broj imenica tipa auto, radio, tata, deda, sudija itd., za koje postoji logicno objasnjenje. Znaci ne govorim da je "skroz" pravilno nego da pravilo postoji, za razliku od nemackog gde su nam zasad sve imenice sem par izvedenica izuzeci. Pritom, mada ne znam staroslovenski (a njega mozemo, recimo, uzeti za stariju fazu srpskog), verujem da se druga deklinacija tipa zavrsavala na suglasnik, a cetvrta na -i, ili nesto slicno, odnosno da je sistem bio jos logicniji nego sad.

Ovde pricamo o nemackom i ja treci put pitam, posto sam shvatio da u savremenom nemackom nema lako uocljive seme, da li se neka sema vidi, na primer, u starovisokonemackom, sto bi znacilo da bi se uz malo ucenja istorije jezika rodovi imenica mogli mnogo lakse usvojiti. Zaista nema potrebe da pretresamo dalje srpski.
0

#18 User is offline   Hitori654 

• Brucoš

Posted 24 December 2009 - 16:08

Људи, хвала свима на дивним одговорима. :) Ја се надам искрено да ће ми једног дана овај род постати логичан део свакодневнице као и уопште die ganze Sache mit dem Deutsch. :) Ако још неко има искуства са учењем рода или књигом коју сам споменуо свака информација је добродошла. :)
0

#19 User is offline   Sven 

• Brucoš

Posted 24 December 2009 - 16:22

Ja imam tu knjigu, evo bas sad radim iz nje.
S tim sto je ova moja veoma matora :) verovatno ima nekih 30ak godina, cak je zut i papir na kome je pisana.
Ima zanimljivih stvari, ali ja je koristim da popunim neke rupe u znanju. Ne znam koliko koristi pocetnicima, posto ja vise volim da imam sve sistematicno sredjeno. Na primer, modalni glagoli su ti i ti, njihovi oblici... A u ovom udzbeniku naucis pre da kazes neke slozenije recenice, nego licne zamenice. No dobro, mozda nekome taj sistem odgovara, ali meni je vise odgovarala varijanta po kojoj su mene ucili nemacki.
I jedna primedba - nemacki (kao jezik) u celom udzbeniku prevode kao 'deutsch' . Dakle, bez velikog slova. Pretpostavljam da je u pitanju stari pravopis, ako gresim ispravite me. :)
Elem, ako imas knjigu, sigurno nece da ti skodi da je prelistas. Ako razmisljas da li da je kupis - pa, prelistaj i vidi koliko ti odgovara.
0

#20 User is offline   Zli zeka 

• Apsolvent
  • Location:Preselila sam se u Zimbabve. Ne plači za mnom, Argentino!

Posted 24 December 2009 - 21:51

View Postelvucko, on 24 Dec 2009, 13:31, said:

Pritom, mada ne znam staroslovenski (a njega mozemo, recimo, uzeti za stariju fazu srpskog),

:'vata se za srce:

View Postelvucko, on 24 Dec 2009, 13:31, said:

verujem da se druga deklinacija tipa zavrsavala na suglasnik, a cetvrta na -i, ili nesto slicno, odnosno da je sistem bio jos logicniji nego sad.

Imao si (prema Svetozaru Nikolicu) 6 deklinacija, sa podtipovima:
-o- kratko (sa -jo- kratko), muskog i srednjeg roda [kad za neku od deklinacija kazem da ima vise rodova, svaki od tih rodova se menja na drukciji nacin u okviru iste deklinacije]
-u- kratko, muskog roda
-i- kratko, muskog i zenskog roda (gost6 je bio muskog, kost6 je bila zenskog roda)
-a- dugo (sa -ja- dugo), zenskog roda [+ sudija, pijanica, vodonosa - gramaticki zenskog roda]
suglasnicke osnove, a medju njima: -n- muskog i srednjeg roda, -nt- srednjeg roda, -s- srednjeg roda, -r- zenskog roda
-u/uu- (u dugo/u kratko u nevokalno)

Dakle, paralele si mogao da vuces po osnovi, po sirem tipu osnove, po rodu i po padezu.
Fun for the whole family.

Kasnije su se ove deklinacije uprostile, neke su prisle ovima, neke onima, prema ovome ili prema onome.

Secam se price i o stanju pre ovoga, ali necu nista da pricam bez potvrde, a sad nemam vremena da je trazim.
0

• (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users