Filoloski fakultet Univerziteta u Beogradu: Preporucena gramatika iz koje se valja spremati - Filoloski fakultet Univerziteta u Beogradu

Jump to content

• (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Preporucena gramatika iz koje se valja spremati

#1 User is offline   ChiEn 

• Brucoš
  • Group: Student

Posted 07 October 2010 - 18:41

Izvinite sto sam na vasoj strani tek ovako otvorila temu koja mozda odudara, ali preporucili su mi da pitam "engleze", pa cu rado poslusati savet jer ipak vi znate najbolje kada je engleski u pitanju. Naime, u pitanju je problem oko gramatike engleskog jezika iz koje se valja spremiti za prijemni. Jeste da necu da upisem engleski, ali kroz postove sam primetila da se najcesce spominju Gramatika sa vezbanjima Ljubice Popovic i Vere Mitic, a takodje i malo naprednija Advanced Language practice od Michaela Vincea i Petera Sunderlanda? I eto, dvoumim se koju da kupim i iz nje se spremam, pa da li bi neko mogao da mi kaze koja je bolja za mene i da li postoji i neka treca. Hvala svima unapred!
0

#2 User is offline   Snake Plissken 

• Number Six
  • Group: Moderator
  • Interests:Stripovi, knjige, crtanje, boks, dizajn.

Posted 07 October 2010 - 19:53

Ja sam se spremao bas iz te, Ljubice i Vere, bilo mi je dovoljno, uz poneki detalj Majkla Svona. Ne mogu se setiti tacnog imena knjige, tek sutra popodne cu biti u mogucnosti da precizno napisem.
0

#3 User is offline   ChiEn 

• Brucoš

Posted 07 October 2010 - 19:55

View PostSnake Plissken, on 7 Oct 2010, 20:53, said:

Ja sam se spremao bas iz te, Ljubice i Vere, bilo mi je dovoljno, uz poneki detalj Majkla Svona. Ne mogu se setiti tacnog imena knjige, tek sutra popodne cu biti u mogucnosti da precizno napisem.

Hvala ti puno, molim te, ako saznas ime, reci mi. Hvala! :)
P.S. od Vincea i Sunderlanda da odustanem, m?

This post has been edited by ChiEn: 07 October 2010 - 19:56

0

#4 User is offline   maltezanka 

• Brucoš

Posted 07 October 2010 - 19:58

View PostChiEn, on 7 Oct 2010, 19:41, said:

Izvinite sto sam na vasoj strani tek ovako otvorila temu koja mozda odudara, ali preporucili su mi da pitam "engleze", pa cu rado poslusati savet jer ipak vi znate najbolje kada je engleski u pitanju. Naime, u pitanju je problem oko gramatike engleskog jezika iz koje se valja spremiti za prijemni. Jeste da necu da upisem engleski, ali kroz postove sam primetila da se najcesce spominju Gramatika sa vezbanjima Ljubice Popovic i Vere Mitic, a takodje i malo naprednija Advanced Language practice od Michaela Vincea i Petera Sunderlanda? I eto, dvoumim se koju da kupim i iz nje se spremam, pa da li bi neko mogao da mi kaze koja je bolja za mene i da li postoji i neka treca. Hvala svima unapred!

Advanced language practice je odlicna, sa dosta primera, koriste je na faxu, pa je mozda malo zahtevnija. Na srpskom je najbolja gramatika Borisa Hlebeca, bar iz mog iskustva, gramatiku ljubice popovic nisam koristila. Ja sam prijemni spremala iz gramatike A practical english grammar-thomson and martinet, i to je i dalje najbolja gramatika po mom misljenju, u njoj preovladava teorija. Znaci najbolja je kombinacija Advanced Language practice od Michaela Vincea i Petera Sunderlanda i A practical english grammar-thomson and martinet.

This post has been edited by maltezanka: 07 October 2010 - 19:59

0

#5 User is offline   ChiEn 

• Brucoš

Posted 07 October 2010 - 20:28

View Postmaltezanka, on 7 Oct 2010, 20:58, said:

Advanced language practice je odlicna, sa dosta primera, koriste je na faxu, pa je mozda malo zahtevnija. Na srpskom je najbolja gramatika Borisa Hlebeca, bar iz mog iskustva, gramatiku ljubice popovic nisam koristila. Ja sam prijemni spremala iz gramatike A practical english grammar-thomson and martinet, i to je i dalje najbolja gramatika po mom misljenju, u njoj preovladava teorija. Znaci najbolja je kombinacija Advanced Language practice od Michaela Vincea i Petera Sunderlanda i A practical english grammar-thomson and martinet.

Hvala puno, onda cu vec nesto da iskombinujem. Za ovog Tomsona i Martineta ja nisam cula, ali Vincea cu obavezno uzeti kao i jednu od ove tri gramatike, Hlebeca, Ljubice Popovic ili Tomsona i Martineta. Samo jos da se odlucim xD Sada se pa troumim! Hvala!
0

#6 User is offline   belch 

• Apsolvent
  • Interests:everything

Posted 07 October 2010 - 20:31

ja sam spremala iz marfija, raymond murphy, english grammar in use. sjajna knjiga. ja sam se spremala za engleski, položila bez problema. s tim što sam pred kraj išla na časove gde mi je profesorka tražila šta ne znam (uglavnom izuzetke) pa sam to sa njom vežbala.

gomilu ovih stranih udžbenika možeš da skineš sa sajta www.englishtips.org, inače su jako skupi.
0

#7 User is offline   ChiEn 

• Brucoš

Posted 08 October 2010 - 07:08

:lol: Aaaaa! Ljudi! Sada na raspolaganju imam SEST gramatika, kako sada da znam sta da uzmem :S
Ovako:
1. Gramatika engleskog jezika - Ljubica Popovic/Vera Mitic
2. Advanced Language Practice - Michael Vince/Peter Sunderland
3. A practical english grammar - Thompson/Martinet
4. Gramatika engleskog jezika za srednje skole - Boris Hlebec
5. English grammar in use - Raymond Murphy
6 Practical English Usage - Michael Swan

Ja verujem svima vama da su sve odlicne i da sa svakom mozes lepo da naucis i spremis se za prijemni, ali jednostavno vise ne znam koju da kupim xD
Naime, ja sam neko ko nece da upise anglistiku nego neki drugi strani jezik, sada ne znam da li treba da se okrenem najjacoj gramatici ili samo obnavljanju i testovima? Isla sam na drustveni smer, mada moja gimnazija nije mnogo jaka skola, a takodje sam za cetiri godine izmenjala cetiri profesora engleskog jezika tako da sam nista drugo no izgubljen slucaj. Ne znam sama sta da odaberem, a sada imam sest izbora pa mi je jos teze :/ Izvinite sto sam vas namucila. Meni izgleda divno da se kod nekoga u biblioteci sopstvenog stana nadju sve ove knjige, ali za sada meni treba samo jedna ili dve eventualno.....Uff, what should I do?;)
0

#8 User is offline   belch 

• Apsolvent

Posted 08 October 2010 - 07:44

evo ti jedan praktičan savet - nađi na internetu ove stranjske, skini ih i pogledaj koja ti najviše odgovara.
što se domaćih tiče, u principu, sadržaj je u svakoj isti, samo je pristup drugačiji. i to ne drastično, tako da je manje više svejedno :lol:
0

#9 User is offline   Daca 

• Student

Posted 08 October 2010 - 09:46

Ja se slazem sa Maltezankom kad su u pitanju Vince i Martinet. Hlebecova gramatika je klasika za srednje skole, ali deca sada uce i vise nego sto u njoj ima. Kad budes upisivala, moras da razmisljas i o konkurenciji. Ako ti engleski ide dovoljno dobro da mozes da razumes objasnjenja na engleskom, najbolje je da uzmes strane gramatike.
Poslusaj belch za skidanje sa neta da bi sama videla te gramatike jer su generalno skuplje od domacih. Sprema se sajam knjiga - odes i na Oxfordovom, Cambridgeovom i ostalim standovima pokupujes sta ti treba za manje pare, jos ako ima staro izdanje super - inace nema mnogo razlike. Tako sam ja mog TompsonMartineta kupila za 450 dindzi pre par godina.. :(
Najbolje je zbog vezbi i objasnjenja da uzmes Murphy-ja, ali nemoj Advanced engl.grammar in use vec upper-intermediate. Ako budes izabrala engl.kao izborni na faxu, neces morati opet da kupujes knjigu jer je ona obavezna literatura. Ja spremam jednu ucenicu iz toga, super je. Vince-a smo mi koristili na anglistici i on je Advanced tako da ne moras njega da uzmes jer bi ti bilo previse, mada je to sjajna gramatika. Swan je takodje ok, ali ja ga nemam pa ne mogu da sudim.
Inace, ako ti je frka oko cene knjiga i ako ti nije bitno da li su kopije ili originali, na faxu imas u Piramidi da uzmes Marfija - za to sam sigurna - a mozda ima i ostalih. Davno je bila prva godina...pa se ne secam :)
Nadam se da sam ti pomogla!
Pozz ;)
0

#10 User is offline   maltezanka 

• Brucoš

Posted 08 October 2010 - 10:24

View PostChiEn, on 8 Oct 2010, 08:08, said:

:( Aaaaa! Ljudi! Sada na raspolaganju imam SEST gramatika, kako sada da znam sta da uzmem :S
Ovako:
1. Gramatika engleskog jezika - Ljubica Popovic/Vera Mitic
2. Advanced Language Practice - Michael Vince/Peter Sunderland
3. A practical english grammar - Thompson/Martinet
4. Gramatika engleskog jezika za srednje skole - Boris Hlebec
5. English grammar in use - Raymond Murphy
6 Practical English Usage - Michael Swan

Ja verujem svima vama da su sve odlicne i da sa svakom mozes lepo da naucis i spremis se za prijemni, ali jednostavno vise ne znam koju da kupim xD
Naime, ja sam neko ko nece da upise anglistiku nego neki drugi strani jezik, sada ne znam da li treba da se okrenem najjacoj gramatici ili samo obnavljanju i testovima? Isla sam na drustveni smer, mada moja gimnazija nije mnogo jaka skola, a takodje sam za cetiri godine izmenjala cetiri profesora engleskog jezika tako da sam nista drugo no izgubljen slucaj. Ne znam sama sta da odaberem, a sada imam sest izbora pa mi je jos teze :/ Izvinite sto sam vas namucila. Meni izgleda divno da se kod nekoga u biblioteci sopstvenog stana nadju sve ove knjige, ali za sada meni treba samo jedna ili dve eventualno.....Uff, what should I do?:)

Ako razumes objasnjenja na engleskom, gramatike na srpskom ti nisu neophodne. Posto ne polazes prijemni za anglistiku ni Swan ti nije neophodan, on ti je vise za nedoumice, a ne gramatika da se uci iz nje. Sad, Murphy Grammar in use upper-intermediate, kao i Vince mozes da nadjes kopije na Filoloskom, u kopirnici Piramida, u podrumu, ako ne znas gde je pitaj studente, sve znaju. Thomson i martine potrazi na sajmu, ili u Kneza Milosa 19, prvi sprat -knjizara educational centar, moguce da je tamo imaju.
0

#11 User is offline   ChiEn 

• Brucoš

Posted 08 October 2010 - 10:43

Vas dve, ako se daj Boze, vidimo u oktobru sledecem, onda dobijate po jednu cokoladu Najlepse zelje od mene :( Hvala puno, znaci, Martinet, Murphy i Vince. Hvala! Ovo ce stvarno da mi pomogne!
Uzas, vas dobrih ljudi stvarno ima, znaci postojite! :)
0

#12 User is offline   Snake Plissken 

• Number Six

Posted 08 October 2010 - 12:10

Hocu i ja cokoladu. :/

Prvi koji pomisli da je mnogo duhovit i aludira na nasu dobro poznatu koleginicu s foruma, dobice djon u lice. :)
0

#13 User is offline   belch 

• Apsolvent

Posted 08 October 2010 - 13:20

a meni čokolada?
šta misliš, da smo ovolko dobri za džabe? :)

:D
0

#14 User is offline   ChiEn 

• Brucoš

Posted 08 October 2010 - 14:06

@Belch
@Snake Plissken
Ljudi, mislim da sam onaj post preradila i trebalo je da pise, "COKOLADA ZA SVE" i tek sada vidim da mi nije izmenilo, a ne mogu ni da editujem :S

E pa ovako, u izmenjenom postu je pisalo
Najlepse zelje ona velika cokolada pa svima koji su mi pomogli po dve one kockice sa jagodom i jogurtom :flower: Posto nemam bas mnogo para, a ovo ce valjda svima da vam stigne i sa japanske i sa engleske katedre :) I da, majke mi, ne mogu da editujem post, nemam tu opciju :S
http://www.yu4you.com/slike/ostalo/363.jpg

P.S. sad me je, majke mi sramota, sto posto sam sigurna da sam promenila post :S Will u ever be able to forgive me :D

This post has been edited by ChiEn: 08 October 2010 - 14:15

0

#15 User is offline   belch 

• Apsolvent

Posted 08 October 2010 - 14:25

View PostChiEn, on 8 Oct 2010, 15:06, said:

Will u ever be able to forgive me :)

no! http://www.parapsihopatologija.com/forums/public/style_emoticons/default/fur.gif
you'll eternally burn in the depths of hell!!!

:D
šala mala
0

#16 User is offline   Snake Plissken 

• Number Six

Posted 08 October 2010 - 14:31

Hahah, daj bre ChiEn opusti se, zezamo se malo. :) Stvarno niko nije uvredjen. :D
0

#17 User is offline   ChiEn 

• Brucoš

Posted 09 October 2010 - 16:39

Evo jednog glupog pitanja...
Da li gramatika Rejmonda Marfija ne gubi na kvalitetu ukoliko je jednostavno odstampam u ovoj pdf verziji? Mislim, da se razumemo, ja nikada nisam videla tu gramatiku, tj.knjigu pa ne znam kolika je, da li je malog formata ili srednjeg, mozda A4, mada ne verujem. Zato, u pdf verziji gramatika pocinje od gramatike xD i tako se i zavrsava. Nema nikakvih uvodnih reci niti sadrzaja, bla bla..da li inace u originalu ima necega zbog cega je vredno kupiti je ili se moze samo odstampati. Uh, stvarno, ovo postavljanje pitanja je interesantno, ali moja pitanja gube svoj sportski karakter :4:
Hvala vam ako mi kojim slucajem odgovorite :Pheh :wacko:
0

#18 User is offline   amonikus 

• Brucoš

Posted 09 October 2010 - 19:42

Ti se bas lozis na gramatike, a? :D =))
0

#19 User is offline   belch 

• Apsolvent

Posted 09 October 2010 - 19:45

pazi, jedina stvar koja ti je bitna da knjiga ima je ključ na kraju, ako ima, slobodno štampaj =))
0

#20 User is offline   ChiEn 

• Brucoš

Posted 09 October 2010 - 21:38

View Postamonikus, on 9 Oct 2010, 20:42, said:

Ti se bas lozis na gramatike, a? :D =))

Uff, pa moglo bi se reci :P :4:

@Belch,
mislim da nema nikakvih resenja jer nema ni pitanja niti icega za rad koliko sam uspela da vidim s obzirom da sam samo preletela. Gramatika ko gramatika, samo objasnjenja i primeri :)
0

• (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users