Filoloski fakultet Univerziteta u Beogradu: Pedagoska psihologija - Filoloski fakultet Univerziteta u Beogradu

Jump to content

• (20 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Pedagoska psihologija info

#1 User is offline   Alice D 

• Brucoš
  • Group: Student

Posted 27 June 2006 - 07:44

Da li neko zna da mi kaze gde mogu da nabavim ispitna pitanja iz Pedagoske psihologije? Ispit sam slusao kod profesorke Miocinovic jos pre nekoliko godina pa nisam u toku ni sa potrebnom literaturom ni sa pitanjima. By the way, da li je tacno da se vise ne sprema iz one glupe Krsticeve knjige Ucenje i razvoj?
Unapred zahvalan... ;)
0

#2 User is offline   Gandalf 

• Student

Posted 26 July 2006 - 12:02

Ispit se sprema iz knjige prof. Ziropadje "Psihologija".

ISPITNA PITANJA

* U zagradama su pitanja koja se nalaze u V izdanju udžbenika
1. Psihološke discipline
2. Metode u psihologiji
3. Pluralizam teorijskih pozicija
4. Strukturalizam i funkcionalizam
5. Geštalt psihologija
6. Američki biheviorizam
7. Psihoanaliza i kritika klasične psihoanalize
8. Humanistička psihologija
9. Kognitivna psihologija
10. Pojam učenja
11. Osnovne pojave u klasičnom uslovljavanju
12. Oblici uslovljavanja
13. Uslovljavanje emocija
14. Postupci klasičnog uslovljavanja u terapiji mentalnih poremećaja
15. Kritika Pavlovljevog shvatanja o uslovljavanju (Kognitivni procesi u klasičnom uslovljavanju)
16. Instrumentalno učenje i zakon efekta
17. Operantno učenje: osnovni pojmovi
18. Primena principa operantnog učenja
19. Režimi potkrepljenja
20. Ocena Skinerovog shvatanja (Kognitivni procesi i operantno učenje)
21. Učenje ugledanjem na uzor - po modelu
22. Učenje uviđanjem: kod životinja i kod ljudi
23. Rešavanje problema uviđanjem i školska nastava – Dž. Bruner
24. Transfer učenja
25. Senzorno, kratkoročno pamćenje i radna memorija
26. Razlozi za razlikovanje kratkoročnog i dugoročnog pamćenja
27. Vrste dugoročnog pamćenja
28. Testovi pamćenja (retencije)
29. Mentalne predstave
30. Poremećaji pamćenja
31. Razvoj pamćenja
32. Faktori zaboravljanja
33. Bineov doprinos mentalnom testiranju
34. Spirmanova teorija sposobnosti
35. Terstonova teorija
36. Hijerahijske teorije inteligencije
37. Teorija fluidne i kristalizovane inteligencije
38. Alternative faktorsko-analitičkom pristupu
39. Osobine testova inteligencije
40. Najpoznatiji testovi inteligencije
41. Inteligencija i školski uspeh
42. Sposobnosti i učenje stranog jezika (Sposobnosti, uzrast, kognitivni stilovi i učenje stranih jezika)
43. Intelektualna zaostalost i obdarenost
44. Nasleđe i sredina kao faktori intelektualnog statusa
45. Inteligencija i starenje
46. Podela emocija i emocionalni razvoj
47. Teorije emocija
48. Temperament (studenti koji uče po petom izdanju ne moraju detaljno da uče novija shvatanja o temperamentu)
49. Raspoloženje i proces pamćenja (Raspoloženje, anksioznost i pamćenje)
50. Stres
51. Pojam i vrste motiva
52. Potreba za spavanjem (ne postoji u petom izdanju)
53. Motiv postignuća
54. Agresija
55. Afilijativni motiv
56. Funkcionalna autonomija motiva
57. Hijerarhija motiva
58. Motivisanje učenika (postoji samo u petom izdanju udžbenika)
59. Frojdova teorija psihoseksualnog razvoja
60. Mehanizmi odbrane
61. Eriksonova teorija razvojnih perioda
62. Osnovne pretpostavke Pijažeove teorije
63. Senzomotorni i preoperacioni period
64. Period konkretnih operacija
65. Period formalnih operacija
66. Ocena Pijažeove teorije intelektualnog razvoja
67. Teorija Lava Vigotskog
68. Pijažeova teorija moralnog mišljenja
69. Kolbergova teorija
70. Kritika saznajno–razvojnog shvatanja moralnosti
71. Vaspitni stilovi i moralni razvoj
72. Rane faze jezičkog razvoja (+Socijalno lišavanje i razvoj govora)
73. Pasivni rečnik
74. Pisani rečnik
75. Teorije jezičkog razvića
76. Teza o kritičnom periodu za usvajanje govora
77. Životinje i simbolička komunikacija
78. Lingvistički determinizam
79. Afazije
80. Anksiozni poremećaji
81. Somatoformni i disocijativni poremećaji
82. Psihosomatski poremećaji
83. Afektivni poremećaji
84. Poremećaji ličnosti
85. Shizofreni poremećaji
86. Mentalno zdravlje nastavnika
87. Terapija mentalnih poremećaja
88. Psihoanalitička teorija razvoja morala – samo u petom izdanju
89. Razvoj morala po teorijama (socijalnog) učenja – samo u petom izdanju

* Studenti koji polažu kod prof. Miočinović imaju tri pitanja koja se ne nalaze na ovom spisku. To su:
1. Predmet psihologije
2. Tehnike uspešnog učenja
3. Egocentrizam: ispoljavanje na različitim uzrastima

Izlazis na ispit u septembru?
0

#3 User is offline   Cinnamon 

• Student
  • Group: Moderator

Posted 25 August 2006 - 11:39

Gandalf, on 17 Aug 2006, 14:15, said:

Hajdete kolege, pricajte iskustva sa polaganja. Mene su do sada samo naplasili.

Alice D i ja izlazim u septembru...  :)
View Post

I ja u septembru, devetnaestog, tako da licno iskustvo sa polaganja nemam, a cula sam svasta... Drug je polozio u junu i kaze da voli ljude koji hoce da pokusaju, da hoce i da postavlja dodatna pitanja ako neceg ne mozes da se setis, navodi te na zakljucke nekim primerima iz svakodnevnice (recimo, on nije mogao da se seti racionalizacije kao m.o. pa ga je ona propitivala sta bi uradio kada bi pao ispit, cemu bi svoju reakciju pripisao, i td...). Opet, cula sam i potpuno drugu pricu, neke koleginice su mi rekle da joj je izuzetno bitno da se stvari znaju doslovce, da hoce da te vraca na neku definiciju u toku odgovaranja da bi je tacno potrefio, i tako to...

Ne znam, verovatno njeno ponasanje zavisi od toga kako znas, koliko joj je bitno/nebitno pitanje koje si izvukao...

Lep je to predmetic, ali mene ubijaju imena psihologa, eksperimentatora... :)

'Ajde stvarno, sta ste vi culi, ili jos bolje, sta ste iskusili na tom ispitu?
0

#4 User is offline   kleo 

• Brucoš
  • Interests:Maynard J Keenan, Chris Cornell, Dramas, Pot, Great books, Travelling....

Posted 29 August 2006 - 16:02

Ovo ce mozda delovati smesno, ali ko zna mozda ce i to nekom znaciti...
Moja drugarica TVRDI da je psihologiju pala samo iz razloga sto je na ispitu nosila bluzicu sa dubokim dekolteom... Doduse, vec je malo zahladnelo tako da verovatno nece vise biti takvih incidenata... :andjica:
0

#5 User is offline   Smi 

• Fruitcake!

Posted 29 August 2006 - 16:14

kleo, on 29 Aug 2006, 18:02, said:

Ovo ce mozda delovati smesno, ali ko zna mozda ce i to nekom znaciti...
Moja drugarica TVRDI da je psihologiju pala samo iz razloga sto je na ispitu nosila bluzicu sa dubokim dekolteom... Doduse, vec je malo zahladnelo tako da verovatno nece vise biti takvih incidenata... :andjica:
View Post

ma daj... isto su tako pricali za Neskovica da ne smes da mu izadjes na ispit sa krsticem oko vrata ili brojanicom oko ruke... to nema smisla uopste, ne padnes ti ispit zato sto se profesoru ne svidja koje ti je boje kosa nego zato sto mu se ne svidja kako si 'spremio' doticni.

To su sve samo izgovori ljudi koji ne znaju (ne zele) da priznaju da su zapravo oni sami krivi sto su pali.
0

#6 User is offline   kleo 

• Brucoš
  • Interests:Maynard J Keenan, Chris Cornell, Dramas, Pot, Great books, Travelling....

Posted 29 August 2006 - 16:21

Smi, on 30 Aug 2006, 05:14, said:

ma daj... isto su tako pricali za Neskovica da ne smes da mu izadjes na ispit sa krsticem oko vrata ili brojanicom oko ruke... to nema smisla uopste, ne padnes ti ispit zato sto se profesoru ne svidja koje ti je boje kosa nego zato sto mu se ne svidja kako si 'spremio' doticni.

To su sve samo izgovori ljudi koji ne znaju (ne zele) da priznaju da su zapravo oni sami krivi sto su pali.
View Post

Ok onda ljudi onda- svi smo naucili nesto novo- profesori nemaju predrasude, oni su in fact PROSVETLJENI... Nesto poput svestenih lica ( ali onih sto ne siluju mlade decake)

OK bre! Mozda je ova moja drugarica lying bitch, mozda nije ni procitala knjigu, ali to ne znaci da profesor nece da ti smanji ocenu ili te obori ako ga prosto iritiras, ili da ti je poveca ako si mu simpatican ili se prosto prezivas kao njegov omiljeni pisac...
0

#7 User is offline   Smi 

• Fruitcake!

Posted 29 August 2006 - 16:32

kleo, on 29 Aug 2006, 18:21, said:

Ok onda ljudi onda- svi smo naucili nesto novo- profesori nemaju predrasude, oni su in fact PROSVETLJENI... Nesto poput svestenih lica ( ali onih sto ne siluju mlade decake)

OK bre! Mozda je ova moja drugarica lying bitch, mozda nije ni procitala knjigu, ali to ne znaci da profesor nece da ti smanji ocenu ili te obori ako ga prosto iritiras, ili da ti je poveca ako si mu simpatican ili se prosto prezivas kao njegov omiljeni pisac...
View Post

daleko od toga da nema takvih slucajeva, ali cinjenica je da 70% ljudi nece priznati da su oni krivi, nego ih "Profesor mrzi". Naravno da ima takvih slucajeva (uvek bilo i uvek ce biti), ali pobogu, da u svakom roku neko padne zbog brojanice i suknje, to su vec izgovori.
0

#8 User is offline   Gandalf 

• Student

Posted 10 September 2006 - 17:43

Uf... Cinnamon, vidimo se devetnaestog :rolleyes:

Ljudi koju sreli prof. Moicinovic u nekoj potpuno desetoj pric su mi rekli da zena ne voli zamenu teza, bullsh***ing, vec je direktna, odsecna (gotovo kastrativna, ha, ha, ha!)...

Pretpostavljam da ako znas bar neku osnovu, pokusava da ti pomogne. Vecina profesora (koji nisu bas dr****je) je takva... Cak i moj cale :angry2:

EDIT: Za Ziropadju sam cula da je najbolje raspolozen kad je suncan dan i da je prvaican pri ocenjivanju. Koliko znanja - tolika ocena.
0

#9 User is offline   IsraelYates 

• SUFIL Studentska unija Filološkog fakulteta
  • Group: oLD sKOOL

Posted 13 September 2006 - 19:33

Cinnamon, on 13 Sep 2006, 19:20, said:

Isti problem ljudi... :)

E, a sad veeelikaaa molba: moze li neko da skenira tih par strana iz Ziropadjine nove knjige (ta "dodatna" pitanja u zagradi) i postavi ovde, PLEASE!
View Post

E, da, da, da.... I ako nije frka i Tezu o kritičnom periodu u usvajanju govora. Iz nekog razloga u knjizi koju imam fale neki pasusi.
0

#10 User is offline   Cinnamon 

• Student

Posted 25 September 2006 - 18:57

Gandalf, on 24 Sep 2006, 14:25, said:

Izadje li ti sad, u septembru, Mai? A ti Cinnamon? Israel Yates? Poloziste li?

Ja nisam...  :thumbup: Eto mene u oktobru. Zaista nije dovoljno samo preci celu knjigu. Treba i ponoviti sve. Bar u mom slucaju.

Mai, ja imam trece izdanje. Sorry.
View Post

Izasla sam i dobila sam 9.

Srecno u oktobru! I nemoj da se strecas, po meni je profesorka bas super! Bitno je da lepo pricas i da delujes samouvereno. Iskreno, ja sam ucila 7 dana, trece pitanje sam znala polovicno, pa me je ona pitala jos emocije i dala mi 9, iako je bilo realno da mi da 7-8 zbog tog treceg pitanja. Zaista je voljna da da lepu ocenu, da pomogne, retko koga osteti...
0

#11 User is offline   Alea 

• Brucoš

Posted 19 October 2006 - 20:09

:rolleyes: :unsure: :4:
Upravo tako,i dalje je Sestica,ha ha.Covek je lik nad likovima,predavanja ce vam biti uzivanje,ispiti takodje,cak i kad obara,ha ha.Blesav je na kvadrat i lud na kub.Nikako ne propustajte predavanja!
A ispiti...zavisi od raspolozenja.Uglavnom je raspolozen i deli sestice i sakom i kapom, :) .I visoke ocene...
Ali kad je slogiran,cuvajte se...Ja,npr,ni rec ne rekoh.Bio je oktobar,uslov...kaze on meni-vidim da ste tamo pozadi nesto listali,sigurno ste nesto zapamtili...upise mi sest i baci indeks..ja znala za vise ali covek mi uopste nije dao da odgovaram.Ne htedoh da se raspravljam,ipak uslov...
A ovaj oktobar je bio Sodoma i Gomora...mojoj drugarici je bacio indeks u facu iako je ispricala sva tri pitanja,i to vecinu stvari iz njih...
0

#12 User is offline   Gandalf 

• Student

Posted 19 December 2006 - 15:08

Za pitanja pitaj nju. Ionako se ne menjaju bitno iz roka u rok (koliko sam cula).

Polaze se kod nje tako sto naucis. Nema ti druge. I to sva tri pitanja moras da znas. Ne pali zamena teza. Ljuti se kad studenti to pokusavaju, a i kad lupetaju mnogo. Kod nje su pravila stroga i striktno ih se pridrzava, ali bas znas na cemu si. Bitno je da znas ono najvaznije. Postavlja citavu silu sitnih pitanja, ali samo da vidi da li znas za vecu ocenu od 6, ne da bi te oborila. Ofc, tako i nabasa na eventualne rupe u znanju. Za visu ocenu je dobro da umes i da povezes malo gradivo, uporedis skole, itd... Bitno je da se lpo izrazavas. Verovala, ili ne - zaista znaci (hvala, Cinnamon!).

Hope this helps.

P. S. Ona je tipicni primer kastrativne zene (ima u knjizi sta je to :smil43eb2acef0a9e: ). Bar kako sam cula od nekih ljudi koji su imali prilike da je sretnu u nekoj privatnoj varijanti.
0

#13 User is offline   Cinnamon 

• Student

Posted 26 December 2006 - 17:39

Polaze se kod nje tako sto naucis. Nema ti druge. I to sva tri pitanja moras da znas.

Ja sam dobila devet, a iz treceg pitanja sam bukvalno znala dve recenice (pitanje - instrumentalno ucenje)! Zaista!

Ovo kazem zbog sledeceg saveta - sela sam da odgovaram sa ekstremno samouverenim stavom, prva dva pitanja odvalila (pricala i sta treba i sta ne) i onda na trecem zacutala posle dve osnovne informacije - i ipak dobila 9.

Postavlja citavu silu sitnih pitanja,

Meni je postavila samo jedno pitanje (posle tog treceg koje nisam znala), valjda teorije emocija... Mislim da broj pitanja zavisi od toga koliko student zna, ali sam skapirala da je jako iritira kada mora da zapitkuje, kada nekoga cedi, i slicno (tada hoce i da "osteti")...

(hvala, Cinnamon!).

Nema na sta ;)
0

#14 User is offline   besna.glistica 

• Brucoš

Posted 20 April 2007 - 21:24

Kako sve treba da se uci? Mislis na gradivo koje nije bilo na prvom kolokvijumu, tj. ostatak iz Ziropadjine knjige? Na prvom nije bila ni GESTALT psihologija, verovatno ce i to ubaciti..? Ako neko zna jel to to, please nek obavesti :)
0

#15 User is offline   breskvica 

• 돼지토끼 :)

Posted 05 May 2007 - 18:09

@Carte Blanche

ima na http://www.geocities.com/ziropadja/ :(
0

#16 User is offline   besna.glistica 

• Brucoš

Posted 17 May 2007 - 23:49

ja mislim da je ucenje nezaobilazno(mislim na poglavlje, a ne na tvoje ucenje) :flower: secam se da je jos na pocetku semestra rekla da njega detaljno naucimo, pa sad, ako ti nesto znaci, probaj to da savladas @AGONY
0

#17 User is offline   Zli zeka 

• Apsolvent
  • Location:Preselila sam se u Zimbabve. Ne plači za mnom, Argentino!

Posted 29 May 2007 - 12:13

Izvinjavam se, aneks se nalazi na odmorištu između 2. i 3. sprata.

Kod profesorke Miočionović:
30.05.2007. u 14h ispit za Srbe, Engleze i Bugare.
31.05.2007. u 14h ispit za Ruse i Albance.

Pisalo je 9h, ali je prepravljeno njenom rukom na 14h, u zaključanom kabinetu. Zadovoljni?

Vidimo se tamo :rolleyes: !
0

#18 User is offline   Francesca 

• Student
  • Interests:Languages, journalism, public relations

Posted 02 June 2007 - 13:40

View PostZli zeka, on 1 Jun 2007, 20:18, said:

Sta ce ti njena knjiga =)) ? Mi smo kod nje radili sve iz Ziropadjine knjige (koju za oko 500 dinara mozes naci u knjizari, Cigojinoj valjda, kod "Moskve"). Profesorka je napisala knjigu o Pijazeu, koliko se secam, ali iz nje smo samo radili na casovima, nismo odatle morali da ucimo.

Ali mozda se varam.

Ako si polozio ispit i cvrsto znas da iz njene knjige ne mora da se uci, drzim te za rec. Mislim da si razumeo pitanje. Ja znam da je ona pominjala tu knjigu na predavanjima i da nesto iz te knige treba za ispit. Pa posto ja nijednom nisam pala ispit citaj, nisam izlazila na isti, nemam pojma da li treba il ne treba da se uci iz njene knjige. Kolika recenica:) Uglavnom ako bi neko bio kolegijalan i razresio ovu zarvrzlamu bila bih jako zahvalna. Pozdrav :thumbup:
0

#19 User is offline   Daca 

• Student

Posted 03 June 2007 - 00:12

Ovako, kao prvo, Zli zeka je ona. Kao drugo, propustila sam mozda dva predavanja psiho-babe drage nam i nikad nista nije rekla za to, bar ne ove godine. Ali ima nekih infos sa predavanja koja nemaju u knjizi, to ne znam odakle je, ali nije spominjala svoju knjigu. Hope da ti je bar nekako pomoglo. Znam da cu ja bar da ucim iz belezaka i knjige, posto sam pala glupi drugi kolokvijum na kom nisam mogla da konsultujem puskice nimalo! Grrrrr! Eto, podelila sam sve sa vama! ;)
0

#20 User is offline   starchild 

• Student

Posted 17 June 2007 - 20:35

Treba mi usluga... Ima li takve dobre duse koja bi ovde okacila pitanja iz 5. izdanja koja su nam potrebna za ispit (imam 4. izdanje :unsure:). Hvala unapred!

Pitanja su: Motivisanje učenika, Psihoanalitička teorija razvoja morala, Razvoj morala po teorijama (socijalnog) učenja.
0

• (20 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users