Filoloski fakultet Univerziteta u Beogradu: Uvod u opštu lingvistiku - Filoloski fakultet Univerziteta u Beogradu

Jump to content

• (14 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Uvod u opštu lingvistiku Šta očekivati?

#1 User is offline   North 

• Student
  • Group: Student

Posted 24 October 2005 - 00:08

Dakle, predaje nam Vesna Polovina i već smo čuli raznorazne priče o dotičnoj. Interesuje me koliko su predavanja zaista obavezna, da li je korisno ići na njih, kolika je prolaznost na ispitima itd.
0

#2 User is offline   XplodingplastiX 

• Brucoš

Posted 24 October 2005 - 04:15

ja nisam bila ni na jednom, on the other hand na taj ispit jos uvek nisam izasla... sve nesto odlazem... ali mislim da nije frka: one dve rankove knjige + 2g mozga i sve ce biti ok... nadam se :)
poz.
0

#3 User is offline   mizza 

• Brucoš

Posted 24 October 2005 - 07:51

Ah, to bese moj prvi ispit... :)
Nisam bila na predavanjima, presla sam knjige Ranka Bugarskog "Jezici" i "Uvod u opstu lingvistiku", uradila testove koje mozes da kupis u skriptarnici i polozila u predroku sa devetkom. ;) Nije tesko. ;)
0

#4 User is offline   fructal 

• Brucoš
  • Interests:metal, sf&fantasy, anime, filmovi, linux&mreze

Posted 24 October 2005 - 11:00

mizza, on 24 Oct 2005, 09:46, said:

Ah, to bese moj prvi ispit...  :)
Nisam bila na predavanjima, presla sam knjige Ranka Bugarskog "Jezici" i "Uvod u opstu lingvistiku", uradila testove koje mozes da kupis u skriptarnici i polozila u predroku sa devetkom. ;) Nije tesko. ;)
View Post

da se nadovezhem.. ovo sam polagao pre 4godine ali ne verujem da se ista promenilo - ni ja nisam isao na predavanja, koristio sam samo drugu Rankovu knjigu, uvod u opstu lingvistiku + testovi, i to je to.. takodje 9ka u predroku. B) inace, ispit je moguce proci i samo sa testovima, ali mi je njegova knjiga bila prilicno zanimljiva tako da sam procitao celu, a ucio samo jedan deo.
0

#5 User is offline   dnodna 

• Brucoš

Posted 24 October 2005 - 12:14

kao i MIZZA i ja sam oduvala ovaj ispit u predroku jos pre 2 godine..samo predjes Bugarskog i testove i to je to!a predavanja NARAVNO DA NISU OBAVEZNA...niti ce ti znaciti nesto,s obzirom da vas ima milion!tako da,samo opusteno,to je laca!a za teoriju knjizevnosti da ne pominjem koji je shit od ispita..smesno!
0

#6 User is offline   Catclaw 

• Brucoš

Posted 24 October 2005 - 12:18

Caos,

Ja samo da se nadovezem na fruktala,
Najvaznije je da dobro provezbas testove, jer ce ti ispit biti bukvalno na istu foru. A ni ona knjiga Ranka Bugarskog uopste nije losa, videces da ima zanimljivih stvari. Sto se tice predavanja, ako si u gradu ili na faksu nije ti na odmet da svratis (pre cetiri godine kada sam ja polagla bio je neki opusteni termin, nesto kasno predvece, a mislim da se to nije menjalo). Kazem nije na odmet, zato sto Polovina cesto na tim predavanjima pomene ili provezba bukvalno ono sto daje za ispit.
I eto to je to, bila sam jos jedna koja je prosla sa 9-kom u predroku :)
Ako nisi zadovoljan /na ocenom, obavezno pogledaj rad, jer Polovina ponekad zna da se "zanese" i odalami neku bezveze ocenu, koju kasnije kada bude uvid u radove, zna da popravi i to poprilicno
Pozzzzz ;)
0

#7 User is offline   North 

• Student

Posted 24 October 2005 - 15:57

'Fala svima! Imao sam lingvistiku i u srednjoj, a kapiram da se rade vrlo slične stvari (+ još iz iste knjige), pa ako je tako kao što kažete ne bi trebalo da bude problema.
0

#8 User is offline   KartaginA 

• Student

Posted 24 October 2005 - 18:56

North, on 24 Oct 2005, 16:52, said:

Imao sam lingvistiku i u srednjoj

pitam se da li smo isli u istu srednju :) ja ne planiram da idem na ta predavanja, jer bugarski j-e-s-t-e sasvim dovoljan ;) ;)
0

#9 User is offline   North 

• Student

Posted 24 October 2005 - 23:07

KartaginA, on 24 Oct 2005, 19:51, said:

pitam se da li smo isli u istu srednju
View Post

Moguće, moguće :)
0

#10 User is offline   FACA 

• Angel Of Disease

Posted 25 October 2005 - 09:53

dnodna, on 24 Oct 2005, 13:09, said:

!a za teoriju knjizevnosti da ne pominjem koji je shit od ispita..smesno!
View Post

Teorija književnosti? ;) Meni to izgleda kao ubedljivo najteži predmet (posle narodne). Ništa ne možemo da zapišemo na predavanjima; ovaj sve nešto ne povezano priča a uz to je i EXTRA dosadan ;) ! Kod mene u grupi svi se ježimo i pri samoj pomisli na ispit :)
0

#11 User is offline   FACA 

• Angel Of Disease

Posted 25 October 2005 - 09:58

Što se UUOL tiče, ja sam čula da je Vesna zeznuta i da daje ocene kao joj se navne a da u većini obara; kao i to da ne zna šta priča (da ne upotrebim onaj grublji izraz) i da smo budale ako idemo na predavanja. Mada, meni se i ne čini kao loša osoba.
0

#12 User is offline   tanja 

• Brucoš
  • Group: Zaposleni

Posted 25 October 2005 - 12:14

FACA, on 25 Oct 2005, 10:53, said:

Mada, meni se i ne čini kao loša osoba.
View Post

E, Faco, sviđa mi se kako razmišljaš. Ja radim sa Vesnom i mogu da tvrdim da uopšte nije tako loša. Na predavanja, iskreno, ni ja nisam išla kad sam bila student (a sad sam asistent, da vas ne zbunim) i dobila sam 10 na ispitu. Mi se, međutim, trudimo ove godine da poboljšamo kurs i da ga učinimo zanimljivijim. U tom smislu, ko svrati, videće PowerPoint prezentacije. Predavanja neće držati samo Vesna, već i svi drugi članovi Katedre, uključujući i mene. I svi ćemo se truditi da budemo što zanimljiviji. A vi slobodno dajte svoje predloge kako da uspemo u tome. Može na forumu a može i na predavanjima.
0

#13 User is offline   FACA 

• Angel Of Disease

Posted 25 October 2005 - 15:23

Ja sam bila na prvom predavanju sa Power Pointom i bilo je super. Mnogo je bolje i zabavnije, da ne kažem lepše. Što se Vesne tiče, čula sam grozne priče o njoj i pomislila sam svašta ali žena je totalno lik. Oduševila me kad je krenula da daje neke primere sa majmunom koga je nazvala Sara. :) I super je što će nam još ljudi držati ta predavanja. Bacila sam pogled na knjigu i čini mi se zanimljivom (za razliku od dr. predmeta) i poenta je samo da se to nama kroz životne primere objasni. Od teorije mi ništa ne ostane u glavi, ali kad čujem neki dobar primer (tipa sa Sarom) onda mi nekako ostane u glavi. Dakle, samo primeri (što zanimljiviji)!
0

#14 User is offline   tanja 

• Brucoš

Posted 25 October 2005 - 16:40

FACA, on 25 Oct 2005, 16:18, said:

Dakle, samo primeri (što zanimljiviji)!
View Post

Super, mislim da ćemo se sve bolje razumeti, zapravo. A da malo i studenti smišljaju primere? Možemo da otvorimo posebno temu za to i organizujemo takmičenje u smišljanju zanimljivih i duhovitih primera za neke pojave o kojima se priča na predavanju. A?
0

#15 User is offline   breskvica 

• 돼지토끼 :)

Posted 25 October 2005 - 19:55

;)
Vau, pa vi ste prvi ljudi koje cujem da preporucuju UUOL naspram Uvoda u teoriju knjizevnosti...
Kada sam gledala predmete za prvu godinu, nisam ni razmisljala, htela sam da izaberem upravo UUOL. E, kad sam dosla na faks, svi su poceli da pricaju kako je UUTK mnogo lakse poloziti, nabubas ispitna pitanja i sl. Izgleda da je UUOL za ljude koji nemaju problem da ponekad i mucnu svojom glavom (a ne samo da bubaju :) ).

Kad je taj predrok? I gde se mogu kupiti knjige Ranka Bugarskog? ;)
0

#16 User is offline   KartaginA 

• Student

Posted 25 October 2005 - 20:31

"jezike" imas u skriptarnici, a ja mislim da je nestalo "uvoda u opstu lingvistiku", ali ipak pitaj...ali sve to imas na obilicevom vencu ili u kosovskoj...ja ne mogu da biram i imam oba predmeta, ali da mogu opet bih uzela lingvistiku...
predrok je zadnja nedelja aprila ili prva nedelja maja.
0

#17 User is offline   tanja 

• Brucoš

Posted 26 October 2005 - 11:37

Za one koji nisu tu samo da bi polagali ispite, već i da bi nešto naučili, ja preporučujem Kembričku enciklopediju jezika. Jeste da je malo skuplja knjiga, ali nije ni izbliza toliko skupa koliko vredi. To je najpregledniji, najpotpuniji, najjasnije iskazani, najlepše tehnički uređen skup lingvističkih informacija na srpskom jeziku, sa mnoštvom ilustracija, zanimljivih primera i sl. Možda na Sajmu bude na nekom popustu.

P.S. Hvala, ENick!

This post has been edited by tanja: 29 October 2005 - 16:18

0

#18 User is offline   FACA 

• Angel Of Disease

Posted 26 October 2005 - 17:25

Tanja, mislim da treba (i ti kao asistent a i profesori) da uzmeš u obzir i to da 70% nas nije išlo u fililoške gimnazije (ja sam npr išla u ekonomsku; mnogo njih je iz medicinske, hemijske škole i sl.) tako da ono što vi podrazumevate da mi znamo i nije baš najtačnije. Iz svoje perspektive vidim da npr imam slabije znanje o lingvistici kao i većina (neki su imali loše profesore) tako da bi trebalo mnogo 'da nam crtate' što bi se reklo. U principu treba početi od osnovnijih stvari a ne da profesor priča a mi ga pola ne razumemo (što opet nije naša greška). Dakle, potrudite se da nam pomognete tako što ćete nam MNOGO pojednostavljati stvari. Mislim, ipak je poenta da nešto naučimo i da nam to ostane a ne da bubamo samo za ispit.

Sviđa mi se ovakav kontakt student-asistent :blink: :blink:
0

#19 User is offline   KartaginA 

• Student

Posted 26 October 2005 - 21:19

FACA, on 26 Oct 2005, 18:20, said:

nije išlo u fililoške gimnazije

tanja, (sto mi je glupo da je ovako oslovljavam) jedno pitanjce: a oni koji su isli u filoloske gimnazije i tamo naucili bugarskog sa sve primerima tako da ga znaju u pola noci, ne bi trebalo da imaju problema sa ovim ispitom, zar ne? :blink:
0

#20 User is offline   EAPoe 

• Brucoš

Posted 26 October 2005 - 22:29

ahmm...ja sam bio na svim predavanjima iz UUOL, ucio sam kao sumanut iz obe knjige i iz beleski sa predavanja, a na kraju sam ipak dobio 6, kao i vecina ljudi koje znam. Mislim na na mojoj grupi u tom roku nije bila ni jedna 10-ka. Receno nam je da radove mogu da pogledaju samo studenti koji su pali, ali ne i oni koji su nezadovoljni ocenom. To mi je najslabija ocena i bas me nervira. :blink:
U svakom slucaju, predavanja kod Tanje su bila prilicno interesantna :blink:
Pozdrav svima...
0

• (14 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic